گیلانس پرداختکاری

گیلانس پرداختکاری چیست ؟

فلزات در همه بخش‌های صنعت به کار می‌روند؛ حال برای براق شدن و جلا بخشیدن به سطوح مختلف فلزات باید آن را پولیش کنید. پولیش یا پرداختکاری یکی از روش‌های از بین بردن ضایعات برش‌کاری در قطعات صنعتی است. این کار موجب می‌شود تا مقاومت قطعه مذکور در برابر سایش، تغییرات شیمیایی، کنترل اصطکاک سطحی و … به مراتب بالاتر رود و ساخت قطعات صنعتی با کیفیت بهتری انجام شود.

                                          

گیلانس از مهم‌ترین و پر کاربردترین قطعات و وسیله پرداختکاری است که با استفاده از آن میتوان به بهترین شکل کار پولیش را در کارگاه‌های صنعتی انجام دهد. به همین دلیل قرار است تا در ادامه همین مقاله به طور مفصل به توضیح گیلانس چیست و چه کاربردی دارد، بپردازیم.

گیلانس یک نوع فرچه از جنس نمد است که از لایه‌های متعددی تشکیل شده است؛ تعداد این لایه‌ها چیزی بین ۲۱ تا ۲۴ عدد است و آن‌ها را به یک‌دیگر می‌دوزند تا گیلانس مورد نظر تهیه شود. این وسیله پرداختکاری به نام‌های دیگری مانند فرچه، گیلانس پولیش، نمد پرداختکاری، گیلانس پولیشکاری و … هم شناخته می‌شود.

 

انواع گیلانس و کاربرد آن

 

گیلانس دارای مدل‌ها و انوع مختلفی است که هر کدام از آن‌ها کاربرد ویژه‌ای دارد. انواع گیلانس در جنس‌های مختلف مانند نخی، پشمی، ارتشی و تلفیقی تهیه می‌شود که کاربران بسته به نیاز خود برای پولیش کردن قطعات باید از آن‌ها استفاده کنند؛ البته مدل نخی یا همان لی، کاربرد به مراتب بیشتری دارد. گفتنی است که سایز این گیلانس‌ها متفاوت است اما می‌توان به طور عموم اندازه‌های آن‌ها را ۵ تا ۶۰ سانتی‌متر در نظر گرفت. از دیگر انواع گیلانس می‌توان به نوع کنفی، هزارلا آبی، هزارلا قرمز، هزارلا سفید و هزارلا زرد اشاره کرد.

صنعت قطعه سازی به گیلانس وابستگی زیادی دارد. برای داشتن یک قطعه مرغوب و مناسب برای استفاده، باید آن را به خوبی پرداختکاری کنید یکی از قطعات اصلی پرداختکاری هم گیلانس است. فلزاتی مانند استیل، آهن و برنج برای آبکاری نیاز به گیلانس دارند. اما کاربرد گیلانس به صورت تخصصی به شکل زیر است.

گیلانس لی (جین )

از لایه های مختلف پارچه جین و همچنین برزنت برای تولید این نوع گیلانس استفاده میشود . جهت پرداختکاری و جلادادن فلزات و سطوح سنگی استفاده میشود.

                                                    

گیلانس کتان 

از لایه های مختلف پارچه کتان  برای تولید این نوع گیلانس استفاده میشود . این گیلانس به مراتب کیفیت بالاتری از گیلانس جین دارد از کاربرد این گیلانس میتوان به پرداختکاری و جلادادن فلزات مخصوصا استیل  استفاده میشود.

                                                        

گیلانس کنفی

از لایه های مختلف کنف تولید شده است . این محصول جهت پرداختکاری  بر روی سطح فلزاتی از قبیل استیل، آهن و برنج کاربرد دارد.

                                                                                                

گیلانس هزارلا ( چین دار)

این نوع از گیلانس ها از سه نوع پارچه سفید رنگ، آبی رنگ و قرمز تولید میشود که جهت پرداختکاری سطوح میانی فلزات کاربرد دارد.

                                               

گیلانس پشمی و گیلانس پشمی انگشتی

از کاربرد این گیلانس میتوان به جلادادن طلا و سایر محصولات زرگران و رزین کاران و اپوکسی کاران اشاره نمود . هم چنین از کاربرد گیلانس پشمی انگشتی میتوان به پرداختکاری با استفاده از دریل اشاره کرد .

                                                      

نحوه ی استفاده از گیلانس

در ابتدا باید چند گیلانس را توسط یک میخ به یکدیگر متصل یا پرس کنید. در ادامه آن توسط یک میخ یا مته وسط گیلانس را به شکل دایره‌ پیدا کنید و یک سوراخ در آن ایجاد کنید. پس از آن هم گیلانس که آماده کار شده است را به دستگاه پرداختکاری متصل کنید. در ادامه کار می‌توانید ضایعات روی سطح فلز یا قطعه مورد نظر را باید به وسیله سنباده تمیز کنید و پس از آن با استفاده از گیلانس به براق کردن سطح فلز و قطعه مورد نظر بپردازید.

 

جهت دریافت مشاوره و خرید گیلانس مورد نظرتان با تیم فروش سایش ابزار برتر در ارتباط باشید....

آدرس :خیابان امام خمینی، نبش کوچه روزنامه اطلاعات، پ ۲۰ ، فروشگاه سایش ابزار برتر

تلفن

  •             ۰۲۱-۶۶۷۳۷۴۲۷
  •             ۰۲۱-۶۶۷۵۹۷۰۸
  •             ۰۲۱-۶۶۷۵۹۷۱۹

فکس : 

                    ۰۲۱-۶۶۷۴۴۲۸۶ 

روبیکا:

                ۰۹۳۰۱۰۲۲۹۵۴

واتساپ:

              ۰۹۹۱۱۰۹۲۹۵۴

 

با ما همراه باشید ...